Türkiye Cumhuriyeti

Bregenz Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

E-PASAPORT BİLGİ NOTU, 10.05.2010

İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarımız tarafından yürütülen ortak çalışma sonucunda, biyometrik özeliklere sahip e-Pasaportlar 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren kullanıma sunulacaktır.

Vatandaşlarımız e-pasaport başvurularını ülkemizde 81 il ve 110 ilçe Emniyet Müdürlüklerine, yurt dışında ise bağlı bulundukları konsolosluklara önceden randevu almak suretiyle yapabileceklerdir.

e-pasaport uygulaması konusunda vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla hazırlanan e-pasaport web sitesi www.epasaport.gov.tr adresinde 4 Mayıs 2010 tarihinden itibaren hizmete sunulmuştur.

Sözkonusu web sitesi üzerinden iletilecek bilgi talepleri mümkün olan en kısa sürede cevaplandırılacaktır.

 e-pasaport konusunda olabilecek tüm soruları cevaplamak ve ayrıca randevu taleplerini karşılamak amacıyla kurulan e-Pasaport Çağrı Merkezi de 15 Mayıs 2010 tarihinde hizmete girecektir. e-Pasaport Çağrı Merkezi’ne ulaşılabilecek telefon numarası, +90 (216) 444 30 20’dir. (24 saat hizmettedir)

Vatandaşlarımızın e-Pasaport başvurusu için 23 Mayıs 2010 tarihinden itibaren www.epasaport.gov.tr  üzerinden veya e-Pasaport Çağrı Merkezi’nden randevu talebinde bulunmaları da mümkün olacaktır.

Özetle, 1 Haziran tarihinden itibaren başlayacak yeni pasaport başvuruları için vatandaşlarımızın 23 Mayıs 2010 tarihinden itibaren e-Pasaport Çağrı Merkezi veya www.epasaport.gov.tr  üzerinden randevu almaları ve kendilerine randevu verilen gün ve saatte Başkonsolosluğumuza gelmeleri işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için büyük önem arzetmektedir.

Saygıyla duyurulur.