Türkiye Cumhuriyeti

Bregenz Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Sn. Başkonsolosumuzun Mesajı , 07.02.2014

Konsolosluk hizmetleri bağlamında, vatandaşlarımızın dikkatine önemle sunulur:

a) Vatandaşlarımızın yurt dışında oy kullanabilmelerini teminen bir an önce Konsolosluklarda “adres beyanı” yapmaları gerekmekted...ir. Adres beyanı yapıldığı takdirde, adınız seçmen kütüğüne geçirilmekte olup, seçime katılabilmeniz için seçmen kartınız gelecektir. Aileden bir kişinin adres beyanı yapması yeterlidir.

Vatandaşlarımız, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olup olmadıklarını, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sayfasından https://www.ysk.gov.tr/ysk/YdSecmen/YdSecmen.html kontrol edebilirler.

Ayrıca; Dernekler de üyelerinin ‚ “Yurtdışı Seçmen Kütüğüne‘‘ kayıtlı olup olmadıklarını bu bağlantıdan kontrol ederek onlara önceden yardımcı olabilirler.

b) Bazı vatandaşlarımız 2013 yılında Türkiye’ye karayoluyla seyahat ederken pasaportlarının 10 yıldan eski olmasından kaynaklanan sorunlarla karşılaşmışlardır. Bu yıl içerisinde 10 yıldan eski pasaport hamili olan vatandaşlarımıza aynı sorunu yaşamamaları için pasaportlarını mutlaka yenilemelerini tavsiye ederiz.

c) Öte yandan, Umre veya Hac ziyaretine gidecek olan vatandaşlarımıza ise mutlaka yeni tip pasaport almaları gerektiğini hatırlatırız.

d) Mavi Kartlar konusunda yapılan yasa değişikliği ile anne ve babası Avusturya vatandaşlığına geçtikten sonra doğan çocuklar anne ve babanın nüfus kütüğüne kaydedilebilmekte ve daha sonra da Mavi Kart alabilmektedir. Bilindiği üzere, Mavi Kart sahipleri, Türkiye’ye vize almadan seyahat edebilmektedir. Yaz döneminde Mavi Kartları değiştirme esnasında muhtemel yoğunluğu en aza indirmek bakımından vatandaşlarımızın şimdiden Başkonsolosluğumuza müracaat etmeleri tavsiye olunur.

Selam ve saygılarımla,

Cemal Erbay
T.C. Bregenz Başkonsolosu