Türkiye Cumhuriyeti

Bregenz Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

E-pasaport Başvurularinda Gerekli Fotoğraf Özellikleri , 09.02.2011

5682 Sayılı Pasaport Kanununun 17. Maddesine istinaden vatandaşlarımızdan istenecek fotoğrafların Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından belirlenen standartlara uygun olarak;

 

·         Son altı ay içinde çekilmiş vesikalık olacaktır.

 

·         Yüz fotoğraf üzerinde ortalanmış, çene ucundan saçların başladığı bölgeye kadar sağ ve sol yüz hatları tamamen görünür olacaktır.

 

·         Yüz kısmının yüksekliği 32 ile 36 mm arasında olacak, fotoğrafın yüzde 70 ile 80’ini kapsayacaktır.

 

·         Baş öne eğik veya herhangi bir tarafa dönük olmayacak, nötr bir yüz ifadesiyle ağzı kapalı olarak çekilmiş, beyaz ve desensiz fon olacaktır. (Açık renk ya da nötr gri fon kaldırılmıştır.)

 

·         Fotoğrafta leke ve bükülmeler olmayacaktır.

 

·         Fotoğraftaki renkler nötr olacak ve yüzün doğal rengini yansıtacak, fotoğraf doğrudan kameraya bakarken çekilecektir.

 

·         Gözler açık ve iyi görünür (kırmızı olmayacak) şekilde, gözlerin önü saç veya gözlük çerçevesiyle kapatılmamış olacak, güneş gözlüğü veya gözlük camı üzerinde yansımalar olmayacaktır.

 

·         Küçük çocukların biyometrik fotoğrafları bu hususa dikkat edilerek çekilmiş olacaktır.

 

·         Işık yüze eşit ölçüde yansıtılacak, yansıma veya gölgeler bulunmayacaktır.

 

·       50×50 mm veya 50×60 mm ebadında renkli olmak üzere 2 adet fotoğraf istenecektir. Bu fotoğraflardan biri müracaat formu için tarayıcıdan geçirildikten sonra ileride yapılabilecek kimlik teşhisi çalışmalarında kullanılmak üzere dosyasında saklanacaktır. (35×45 mm ebatlarındaki fotoğraflar kabul edilmemektedir.)