SAYIN BAŞKONSOLOSUMUZUN '15 TEMMUZ' DARBE GİRİŞİMİNİN BİRİNCİ YILDÖNÜMÜNDE YAPTIĞI KONUŞMANIN METNİ

Cemal Erbay 15.07.2017

Saygıdeğer basın mensupları,

Hepinizin bildiği gibi 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyetini, Yüce Türk Milletini, milli iradeyi, ülkemizin birliğini, bütünlüğünü ve demokrasimizi hedef alan, silahlı kuvvetler içerisine sızmış, sömürgeci, kökü dışarıda, bir hain grup tarafından düzenlenen, kanlı darbe girişimini hep birlikte yaşadık. Öncelikle, bu hain ve kanlı kalkışmayı lanetliyor, saldırılarda hayatını kaybeden demokrasi şehitlerimize Allah’tan rahmet ve yaralılara acil şifalar diliyorum.

Ancak; çok şükür ki; kendi öz halkına, milli ve manevi değerlerine sinsice saldıran, sanki yabancı bir terör örgütü gibi halkımızın üzerine bombalar yağdıran, tanklarını süren, kahraman ve şanlı ordumuzun içerisine bir yılan gibi çöreklenen, acımasız bir terör odağının bu sinsi ve hain emelleri; vatanına, devletine ve demokrasiye sonuna kadar bağlı aziz milletimizin her türlü takdirin de ötesinde, şanlı bir direnişi ile bertaraf edilmiştir.

Bu nedenle, devletimizin ve milletimizin birliği ve bütünlüğünün korunması, demokratik düzenin ve hukukun üstünlüğünün hâkim kılınması ve bu tür darbelerin bir daha yaşanmaması yolunda gösterilen her türlü mücadelenin yanında olacağız. Türkiye Cumhuriyetinin birlik ve beraberliğini tehdit eden ve sadece kendi cemaatine yakın olanlara hizmet eden bu vatan hainlerinin tüm çabaları, Türk Milletinin sağlam iradesi karşısında bertaraf olacaktır. Yaşadığımız bu başkaldırı şayet başarılı olsaydı belki de bugün Türkiye Cumhuriyeti diye bir şey kalmayacak, demokrasi rafa kaldırılacak, özgürlükler askıya alınacak, Türkiye ekonomisi çökecek ve Türkiye sonu belli olmayan karanlık bir girdaba sürüklenecekti.

Devletimizin ve ulusumuzun varlığına, birliğine ve bütünlüğüne kasteden bu hain yapı yurt dışından yönetilerek Türkiye Cumhuriyetini çatışma ortamına sürüklemek ve toplumsal barışı yok etmek istemiş, kendi halkına havadan uçaklarla, karadan da tanklarla saldırmakla kalmamış, gözünü kırpmadan kendi halkına silah sıkmış, bombalamış ve canına kast etmiş, arkasında yüzlerce şehit ve binlerce yaralı bırakmıştır. Fitne ve zulümle beslenen bu hain yapı sinsice, haberimiz dahi olmadan hem askeri hem de sivil örgütlenmeyle hepimizin canına kastetmiştir.

Yüce Türk Milleti, bu hain yapı tarafından yürütülen kanlı saldırıya demokrasiyi koruyarak, şehitler vererek, kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısı ve genciyle karşı koymuştur. Ulusumuz tarihten gelen onurlu duruşunu bir kez daha göstermiş ve bu, yurt dışından destekli, sömürgeci darbe girişimine en büyük tokadı atmıştır.

Bir daha tekrarının yaşanmasını hiç istemediğimiz 15 Temmuz darbe girişimini başarısızlıkla sonlandırıp, karanlık geceyi şanlı bir sabaha dönüştüren, darbe girişiminin olduğu ilk dakikalardan itibaren meydanları dolduran, tankların üzerine çıkarak darbecilere karşı koyan ve tarih yazan, göğsünü siper eden ve onları püskürten Yüce Türk Milleti vatanını bir kez daha canı pahasına kurtarmasını bilmiştir. Biliyoruz ki; bu birlik ve beraberlik devam ettikçe, ülkemize dışarıdan gelebilecek her türlü tehlikelere karşı uyanık oldukça, ülkemizi bölmek, parçalamak ve sömürmek isteyenlere, ülkemizin büyümesini ve kalkınmasını engellemek isteyenlere karşı durdukça, Türkiye Cumhuriyeti var olacak, demokrasisini yaşatacak ve yükselmeye devam edecektir.

Güzel vatanımızı, büyük ve aziz milletimizi, Cumhuriyetimizi ve Demokrasimizi karanlığa sürüklemek isteyenleri bir kez daha lanetliyor ve bu uğurda can veren şehitlerimize Allah’tan rahmet ve yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

Vatandaşlarımız için müracaat saatleri 8:30 - 12:00 arasındadır. İşlemler için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu almanız gerekmektedir. Başkonsolosluğumuza 13:30 -16:30 saatleri arasında telefonla ulaşabilirsiniz. Hukuk Danışmanımız Pazartesi ve Çarşamba günleri 09:00 - 11:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Başkonsolosluğumuza toplu taşıma ile ulaşım: - 13 numaralı otobüsle Bahnhof durağı - Trenle Wolfurt durağı
1.1.2020 Yılbaşı
6.1.2021 Avusturya Dini Tatili
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Avusturya Dini Tatili
24.5.2021 Avusturya Dini Tatili
3.6.2021 Avusturya Dini Tatili
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
26.10.2021 Avusturya Milli Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Avusturya Dini Tatili
8.12.2021 Avusturya Dini Tatili

+43 720 115890, +90 312 292 29 29