SAYIN BAŞKONSOLOSUMUZUN CUMHURİYET BAYRAMI KABUL TÖRENİ’NDE YAPTIĞI TÜRKÇE VE İNGİLİZCE KONUŞMANIN METNİ

Cemal Erbay 30.10.2017

Değerli Misafirlerimiz,

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 94. Yıldönümü onuruna düzenlediğimiz konser ve kabul törenine hoş geldiniz. Bizim için tarihi ve sembolik anlamı olan bir günde siz değerli konuklarımızı aramızda görmekten büyük bir kıvanç ve mutluluk duyuyoruz. Ülkemizin ölüm fermanının yazıldığı, emperyalist devletlerin Anadolu’yu paylaşım planlarının kâğıda döküldüğü Sevr Antlaşması'nın yırtılarak 24 Temmuz 1923’te Lozan Barış Antlaşması'nın imzalanmasıyla Türkiye’nin bugünkü sınırları çizildi, egemenliği ve bağımsızlığı tescil edildi. Lozan Antlaşması’nın imzalanmasından 3 ay sonra, 29 Ekim 1923’de Cumhuriyet ilan edildi. Aklı, bilimi, rasyonel düşünceyi rehber edinen; kadın-erkek eşitliğine dayalı, laik ve çağdaş bir hukuk devleti kuruldu. Bu devletin temellerini atan, özgürlük ve bağımsızlık meşalemizi ateşleyerek mazlum uluslara örnek olan ve daha sonra devrimleri ve çağdaş atılımlarıyla Türkiye’yi uygar uluslar camiasının saygın bir üyesi yapan ilk Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal ATATÜRK’ün aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum. O’nun ilke ve devrimlerine yürekten bağlıyız. Anısına ve manevi mirasına saldırıların fütursuzca devam ettiği günümüzde ulusal kahramanımızı, yüce önderimizi her zamankinden daha fazla, rahmetle, minnetle, şükranla ve özlemle yâd ediyoruz.

Ruhu şad olsun.

Distinguished Guests,
Ladies and Gentlemen,

It is a great pleasure and honour for me to warmly welcome you to our National Day reception.
Today we celebrate a special day laden with symbolic and historical value. Following the Turkish national war of independence and just three months after the signing of the Lausanne Treaty in July 1923; a modern, secular, western oriented and progressive country, the new Republic of Turkey was born on 29 October 1923 and today we are commemorating the 94th Anniversary of its foundation. Taking this opportunity, I would like to express our profound respect and gratitude to that visionary who laid the foundations of our Republic and who made Turkey, during his lifetime, one of the most respected and prestigious members of the international community: Mustafa Kemal ATATURK, founder and first President of the Republic. We feel dutybound to uphold and respect his legacy, notwithstanding those sinister efforts aimed at denigrating his achievements and philosophy. Turkey still cherishes his memory and respect him dearly. May his soul rest in peace...

Değerli Vatandaşlarımız,
Kıymetli Konuklar,

Vorarlberg’de 2013 yılı Kasım ayında göreve başladım. O günden bu yana koskoca 4 yıl geçti. Dile kolay… İlk önce titiz bir hazırlık evresinin ardından, hummalı bir tempoyla, konsolosluğumuzu yeni ve çok daha temsil niteliğini haiz, ferah, ergonomik, otopark alanı geniş, ulaşım imkânları kolay ve güvenlik standartları yüksek bir binaya taşıdık. Ardından, dört yılda dört kez seçim sandığı kurduk. 2015’de asılsız Ermeni soykırım iddiaları ve mülteci kriziyle, 2016’da ise 15 Temmuz menfur darbe girişimi ve artçı şoklarıyla uğraştık. Personel hareketlerini ise hiç saymıyorum… Acısıyla, tatlısıyla ve yoğun temposuyla dört yılı nihayet geride bıraktık. Artık, Türkiye’ye dönme vaktimiz geldi. Ama, inanın, eşim ve ben, bu dört yılda sayısız dostlar edindik. 365 günün her anını dağarcığımızda ve fotoğraf albümümüzde bize huzur, mutluluk ve kıvanç veren sayfalarla doldurduk. Vorarlberg’i, cennet doğasını, Avusturyalı ve Türk dostlarımızla paylaştığımız o güzel hatıraları asla unutmayacağız. Ve umarım, ilerde kısmet olur, yolumuz tekrar buralara düşerse, eşim ve ben tatlı bir nostalji yaşayacağız.

İzninizle, bu vesileyle, Vorarlberg’deki görev sürem boyunca bizlere çok kıymetli desteğini ve katkılarını esirgemeyen yerli, yabancı tüm dostlarımıza, değerli mesai arkadaşlarıma ve Vorarlberg eyalet makamlarına en içten teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum.

Distinguished Guests,
Ladies and Gentlemen,

As you might remember, I assumed my duties in Vorarlberg back in November 2013. Since then, four busy years passed by… First of all, we moved our consulate-general from Bregenz to a more spacious and representative building in Wolfurt. Then we opened up ballot boxes four times in four years during the Presidential elections and general elections held in Turkey. Then we had to cope with one political crisis after the other in our bilateral relations, not to mention the heavy load of our consular duties. Easier said than done… Now with all these sad and happy memories left behind us, the time has come for me and my wife to finally say goodbye to you. But we are happy to have made so many friends in Vorarlberg. Our photo album is full of pictures which give us immense joy, happiness and pride. My wife and I will never forget Vorarlberg, its wonderful and tranquil nature, warm people and rich cultural life. We shall forever remember the good times we shared with our Austrian and Turkish friends. And hopefully, one day, if we happen to come back again –as a tourist- we shall enjoy a lovely nostalgia…

I want to use this opportunity, to express my heartfelt thanks and gratitude to all our friends and colleagues, as well as our diligent employees, and last but not least, to Vorarlberg local authorities who gave us their unfailing support throughout those four years.
Thank you…

Kıymetli Misafirler,

Şimdi izninizle bu akşamki konserde sahne alacak, ünü 5 kıtada 56 ülkeye yayılmış değerli sanatçımız, medar-ı iftiharımız Sayın Gülsin Onay’ı takdim etmek istiyorum. İlk konserini 6 yaşında vermiş, Üstün Yetenekli Çocuklar Yasası kapsamında, ünlü bestecimiz Ahmet Adnan Saygun tarafından özel eğitim görmüş, dünya çapında tanınan bir piyanistimiz. Alçakgönüllü, şakacı, yaşama sevinciyle dolu bir insan… 1954 İstanbul doğumlu. Alman bir baba ile Türk bir annenin kızı. Anne piyanist, baba ise kemancı. Babası, Almanya’da konservatuar eğitimi sırasında tanıştığı eşiyle evlenebilmek için müzik kariyerini bırakıyor ve Türk tabiiyetine geçiyor. Gülsin Hanım’ın ilk piyano öğretmeni annesi. İlk konserini 6 yaşında TRT İstanbul Radyosu’nda veriyor. İki yıl süreyle Ankara‘da Mithat Fenmen ve Ahmet Adnan Saygun tarafından özel eğitim alıyor. 12 yaşında Ulvi Cemal Erkin vasıtasıyla harika çocuklardan biri olarak, yasayla Paris Konservatuarı’na gönderiliyor. Ailece Paris’e yerleşiyorlar. 16 yaşında Paris konservatuarını piyano ve oda müziği dallarında birincilikle bitiriyor. Gerek konser programlarından gerek stüdyo kayıtlarından eksik etmediği, hocası Ahmet Adnan Saygun’un eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendiriyor. Bugüne kadar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan değerli piyanistimiz; Dresden Staatskapelle, İngiliz Kraliyet Filarmoni, İngiliz Oda Orkestrası, Japon Filarmoni, Münih Radyo Senfoni, Saint Petersburg Filarmoni, Tokyo Senfoni, Varşova Filarmoni, Viyana Senfoni gibi önemli orkestralarla konserler vermiştir. Sanatçımız; Berlin, Varşova Sonbaharı, Granada, Würzburg Mozart Festivali, Newport, Schleswig-Holstein, İstanbul gibi dünyanın önemli müzik festivallerinin de eleştirmenlerce beğenilen, aranan bir ismidir. Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin yorumcusu olarak kabul edilmektedir. Polonya Hükümeti Gülsin Onay’ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile ödüllendirmiştir. Yurtiçinde ve yurtdışında pek çok yardım konseri de veren ve sayısız ödülleri bulunan Gülsin Onay, 2003 yılında UNICEF Türkiye Milli Komisyonu tarafından “İyi Niyet Elçisi” seçilmiştir.

Dear Guests,
Ladies and Gentlemen,

Please allow me now to introduce our distinguished guest artist Mrs. Gülsin Onay, who is a world reknown Turkish concert pianist.

Born into a musical family, child prodigy Gülsin Onay began to play piano at the age of three. Her first teacher was her mother. When she was 6 years old, Gülsin Onay gave her first concert on Turkish radio. At the age of 10, she received a special government scholarship under the “Law for Exceptionally Talented Children”, which enabled her to study first in Ankara with Mithat Fenmen and Ahmet Adnan Saygun, and two years later at the Paris Conservatory. At the outset of her career, Onay took prizes in leading competitions, including the Marguerite Long - Jacques Thibaud Piano Competition in Paris and the Ferruccio Busoni International Piano Competition in Bolzano. Onay's international career has spanned 73 countries across all continents, from Venezuela to Japan. She has played with orchestras including Dresden Staatskapelle, English Chamber Orchestra, Munich Radio Symphony, Royal Philharmonic, St Petersburg Philharmonic, Tokyo Symphony, Warsaw Philharmonic and Vienna Symphony Orchestras. Onay's festival appearances include Berlin, Warsaw, Granada, Mozartfest Würzburg, Newport, Schleswig-Holstein and Istanbul. An exceptional Chopin interpreter, Onay was in 2007 honoured with the award of a State Medal by Poland. Onay holds the titles of State Artist in her native Turkey, and of soloist for the Presidential Symphony Orchestra in Ankara. The “Sevda-Cenap And” Music Foundation awarded its prestigious 2007 Honorary Award Gold Medal to Onay, and she was named "Pianist of the Year" in the 2011 Donizetti Classical Music Awards.

Distinguished Guests,
Ladies and Gentlemen,

And finally, we are grateful to our dear sponsors as usual.

Today’s concert would not have been possible without the generous support of Turkish Airlines and Denizbank. Taking this opportunity, I would like to express our thanks and appreciation to Mr. İbrahim Günaydın, managing director of the Turkish Airlines’ Friedrichshafen Office, as well as Mr. İrfan Başaran, Brunch Manager of Denizbank in Bregenz.

Ve son olarak sponsorlarımıza yürekten bir teşekkür!
Kuşkusuz, bu akşamki etkinlik THY ve Denizbank’ın cömert desteği ve katkıları olmasa gerçekleşemezdi. Bu vesileyle, müzisyenlerimize sponsor desteği sunan THY’nın değerli Friedrichshafen Müdürü Sn. İbrahim Günaydın’a ve Denizbank Bregenz Şube Müdürü Sn. İrfan Başaran’a huzurlarınızda teşekkürü bir borç bilirim.

Değerli Vatandaşlarım,
Kıymetli Konuklar,

Cumhuriyet Bayramınızı tekrar en içten duygularla kutluyor, hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.

Cemal Erbay
T.C. Bregenz Başkonsolosu

Atatürk

Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

Vatandaşlarımız için müracaat saatleri 8:30 - 12:00 arasındadır. İşlemler için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu almanız gerekmektedir. Başkonsolosluğumuza 13:30 -16:30 saatleri arasında telefonla ulaşabilirsiniz. Hukuk Danışmanımız Pazartesi ve Çarşamba günleri 09:00 - 11:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Başkonsolosluğumuza toplu taşıma ile ulaşım: - 13 numaralı otobüsle Bahnhof durağı - Trenle Wolfurt durağı
1.1.2020 Yılbaşı
6.1.2021 Avusturya Dini Tatili
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Avusturya Dini Tatili
24.5.2021 Avusturya Dini Tatili
3.6.2021 Avusturya Dini Tatili
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
26.10.2021 Avusturya Milli Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Avusturya Dini Tatili
8.12.2021 Avusturya Dini Tatili

+43 720 115890, +90 312 292 29 29