Noter İşlemlerine Dair Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları

Bregenz Başkonsolosluğu 13.01.2020

Yurt dışında ikamet ediyorum ve Türkiye’deki işlerimin takibi için bir yakınıma vekaletname vermek istiyorum. Vekaletname için nasıl başvurabilirim ve gerekli belgeler nelerdir?

Öncelikle www.konsolosluk.gov.tr web sayfasından online randevu alarak şahsenbaşvurmanız gerekmektedir. Vekalet veren Türk vatandaşı ise nüfus cüzdanı / kimlik kartı, mavi kartlı ise mavi kartı ile vekilin T.C. kimlik numarası ve özellikle tapuda işlem gerektiren yetkilerle, boşanma, evlat edinme, araç satış, banka döviz cinsi para çekme işlemleri gibi yetkiler içeren vekaletnameler için iki adet fotoğraf gerekmektedir. Satın alma dışındaki taşınmaz vekaletnameleri için tapu bilgilerinin de ibraz edilmesi gerekmektedir.

Vekaletname düzenlettirmek için bağlı bulunduğum temsilciliğe mi başvurmam gerekir?

Vekaletname işleminde bölge ayrımı yoktur. Size en yakın temsilciliğe www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alarak başvurabilirsiniz.

Vekaletname ücreti ne kadardır?

Vekaletnamenin ücreti, vekaletname türüne ve sayfa sayısına göre belirlendiğinden ücret belirtilmesi mümkün değildir.

Okur-yazar değilim. Vekaletname verebilir miyim?

Okur-yazar olmayanların vekaletnameleri ancak iki şahit ile düzenlenebilmektedir. Şahitlerin okur yazar olmaları, geçerli bir kimlik ibraz etmeleri ve vekalet veren kişi ile kan ve akrabalık bağlarının bulunmaması gerekmektedir.

Türkiye’deki kurum ve kuruluşlar vermiş olduğum vekaletnamenin elektronik ortamda gönderilen örneğini kabul ediliyor mu?

6 Nisan 2019 tarihinden itibaren yurtdışı temsilciliklerimizce düzenlenen vekaletnameler Türkiye Noterler Birliği veri tabanına kayıt edilmekte olup, Türkiye’deki herhangi bir noterlikten tasdikli suretinin çıkartılarak işlem yapılması mümkündür.

Vekaletnameler ne kadar süreyle geçerlidir?

Vekaletnameler, üzerinde herhangi bir geçerlilik süresi belirtilmediyse ve yalnız bir defaya mahsus bir işlem için düzenlenmediyse (Belli bir taşınmazın satışı gibi) iptal (azil) edilene kadar geçerlidir.

Vermiş olduğum vekaletnameyi nasıl iptal ettirebilirim?

Vekaletname ile verilen yetkilerin iptali (Azilname) için nüfus cüzdanı veya Mavi Kart, vekil tayin edilen kişini T.C. kimlik numarası ve adresi ile varsa verilen vekaletnamenin örneğiyle Türkiye’deki herhangi bir notere veya en yakın temsilciliğimize şahsen başvurmanız gerekmektedir.

Yurt dışında adıma kayıtlı aracımın başkası tarafından Türkiye’ye götürülmesi için vekaletname gerekiyor mu?

Araçların başkası tarafından Türkiye’ye götürülmesi halinde gümrükte vekaletname ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu husustaki vekaletnamelerin Temsilciliklerimizin yanı sıra Avusturya Otomobil Kurumu (ÖAMTC)’ndan da alınması mümkündür. Herhangi bir sorunla karşılaşmamak için ÖAMTC’den ücretsiz olarak alınan vekaletnamelerin Avusturya noterliğinde veya mahkemelerinde imza onayı yaptırılması tavsiye olunur.

Reşit olmayan çocuğumun yalnız veya bir yakını ile Türkiye’ye gidebilmesi için anne ve babadan muvafakatname gerekiyor mu?

Havaalanlarında veya gümrük kapılarında bir sorun yaşanmaması adına muvafakatname düzenlettirmenizi tavsiye ederiz. Bu husustaki muvafakatnemelerin Temsilciliklerimizin yanı sıra Avusturya Otomobil Kurumu (ÖAMTC)’ndan da alınması mümkündür. Herhangi bir sorunla karşılaşmamak için ÖAMTC’den ücretsiz olarak alınan vekaletnamelerin Avusturya noterliğinde veya mahkemelerinde imza onayı yaptırılması tavsiye olunur.

Yöneticisi olduğum Türkiye’deki şirket adına vekalet vermek istiyorum. İşlem için ayrıca bir belge ibraz etmem gerekiyor mu?

Şirket adına düzenlenecek vekaletnamelerde kimliği ispatlayıcı belgelerin yanı sıra, şirket adına imza atabileceğinize dair yönetim kurulu kararını gösteren imza sirküleri ve yetki belgelerinin asıllarını da ibraz etmeniz gerekmektedir.

Temsilciliğinize uzak bir bölgede ikamet ediyorum. Avusturya veya yabancı bir ülke noterliğinde düzenlettireceğim vekaletname Türkiye’de geçerli olur mu?

Abonelik işlemleri, genel dava, iş takibi gibi Avusturya noterliklerinde usulüne uygun düzenlenmiş vekaletnameler, usulüne uygun tercüme ve tasdikinin yapılması akabinde Türkiye’de geçerli sayılmaktadır. Ancak, miras intikali, inşaat ve tüm taşınmaz işlemleri ile bankacılık işlemleri gibi tapu daireleri, bankalar ve ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından işlem sırasında teyit alınmasını gerektiren işlemlere dair vekaletnameler kabul edilmemektedir. Ayrıca, yabancı ülke noterliklerinde düzenlenen vekaletnamelerin fotoğrafsız düzenlenmesi nedeniyle, boşanma davası, evlat edinme, banka döviz cinsi para çekme işlemleri ve araç satış işlemleri gibi fotoğraflı düzenlenmesi gereken vekaletnameler de kabul edilmemektedir.

Türkçe bilmeyen yabancı uyruklular Türkiye’deki işlemleri için temsilciliğinizde vekaletname düzenlettirebilir mi?

Türkçe bilmeyen yabancı uyruklular, uyruğunda bulundukları ülke kimlik belgesini veya pasaportunu ibraz etmeleri (Pasaport tercümesi Başkonsolosluğumuzca yapılmaktadır) ve konuştukları dilde yeminli tercümanla birlikte başvurmaları halinde temsilciliklerimizde vekaletname düzenlettirebilirler.

Avusturya makamlarınca vasim olarak tayin edilen kişi benim adıma temsilciliğinizde vekaletname düzenlettirebilir mi?

Avusturya makamlarınca verilen vesayet kararı yalnız bu ülke makamları nezdinde geçerlidir. Vasinizin temsilciliklerimizde veya Türkiye’deki kurum ve kuruluşlarda da sizin adınıza işlem yaptırabilmesi için Avusturya makamlarınca verilen sözkonsu kararı T.C. mahkemelerinde tanıtması ve tenfiz ettirmesi gerekmektedir.

Bazı belgelerimin fotokopi tasdikini ve Almanca belgelerimin yeminli tercüman tarafından yapılmış Türkçe çevirilerinin onayını temsilciliğinizde yaptırabilir miyim?

Almanca belgelerin Türkiye’de kullanılmak üzere mahkemece tanınmış eyaletimize bağlı yeminli tercümanlar tarafından yapılmış tercümelerinin onaylanması ve her türlü belgenin fotokopi tasdiki gibi işlemleri Başkonsolosluğumuzda yaptırabilirsiniz.


Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

Vatandaşlarımız için müracaat saatleri 8:30 - 12:00 arasındadır. İşlemler için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu almanız gerekmektedir. Başkonsolosluğumuza 13:30 -16:30 saatleri arasında telefonla ulaşabilirsiniz. Hukuk Danışmanımız Pazartesi ve Çarşamba günleri 09:00 - 11:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Başkonsolosluğumuza toplu taşıma ile ulaşım: - 13 numaralı otobüsle Bahnhof durağı - Trenle Wolfurt durağı
1.1.2020 Yılbaşı
6.1.2020 Avusturya Dini Tatili
13.4.2020 Paskalya
1.5.2020 Avusturya Resmi Tatili
21.5.2020 Avusturya Dini Tatili
1.6.2020 Avusturya Dini Tatili
11.6.2020 Avusturya Dini Tatili
31.7.2020 Kurban Bayramı 1. Günü
26.10.2020 Avusturya Milli Günü
29.10.2020 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
8.12.2020 Avusturya Dini Tatili
25.12.2020 Noel

+43 720 115890, +90 312 292 29 29