Koruyucu Aile

Bregenz Başkonsolosluğu 25.11.2013

Vorarlberg Eyaletinde Türk koruyucu ailemiz yok, ama 26 türk veya türk kökenli çocuğumuz var!

Çocuklarımıza sahip çıkalım !

Koruyucu Aile Nedir?

Koruyucu aile, muhtelif nedenlerle kendi aileleri tarafından bakımları bir süre için sağlanamayan çocuklarımızın eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, gönüllü statüde ve devlet denetiminde paylaşan, hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen uygun aile ya da kişilerdir.

Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, ve sosyal gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları vardır. Yeterli sevgi alabilen, gereksinimleri düzenli olarak karşılanan ve sıcak bir aile ortamında yetiştirilen çocukların sağlıklı bireyler olabildikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kuşkusuz öz anne-babalar da çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için çaba harcarlar. Ancak, yaşam her zaman düşünüldüğü gibi olmayabilir. Bazı bireyler zihinsel, bedensel, ya da psikolojik sorunları veya ekonomik yetersizlikleri, boşanma, ölüm gibi sosyal sorunları nedeniyle aile bütünlüklerini devam ettiremeyip, çocuklarının gereksinimini karşılayamaz hale gelebilmektedirler. Böyle durumlarda, çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu, kendi ailesinin koşulları iyileşinceye kadar diğer bir ailenin yanında bakımlarının sağlanmasıdır. Bu nedenle, tüm dünyada korunmaya muhtaç çocuklar için en çok tercih edilen uygulama, ülkemizde de olduğu gibi koruyucu aile bakımıdır.

Koruyucu aile bakımının, çocuğa sağladığı aile ortamı çocuğun psiko-sosyal gelişiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi açısından önem taşımaktadır.

Koruyucu ailelerin ihtiyaç duyan çocuklarımızı sahiplenmeleri halinde, çocukların okul ve diğer bazı masrafları Avusturya makamlarınca karşılanacak olup, anılan makamlar tarafından ailelere her ay ilave bir maddi destek de sağlanacaktır.

Neden Koruyucu Aile Olmalıyım?

Koruyucu Aile Hizmetinde amaç, çocuğun, kendisi bakımından karmaşık ve sorunlu bir dönemden örselenmeksizin geçmesini ve normal hayatını devam ettirmesini sağlamaktır.

Koruyucu aile çocuklara, kendi ailesi, okulu ve çevresiyle ilişkilerini devam ettirmelerini sağlayarak yardımcı olur.

Koruyucu aile yanına yerleştirilen, korunan ve sıcak bir yuva ortamına kavuşturulan çocuklarımız bu sorumluluğu paylaşan herkesin sevinci ve ortak başarısı olacaktır.

Koruyucu aile aranan çocukların yaş dilimleri:

0 – 6 yaş (çoğunlukla koruyucu aileye ihtiyacı olanlar)

7 – 12 yaş

Koruyucu aileye ihtiyacı olan çocukların normal hayat şartlarından mahrum bırakılan ve şiddet, taciz..vs. gibi davranışlara maruz kalan çocuklar olduğunu hatırda tutmamız gerekir.

Görevlendirme:

Gençlik Dairesi (Jugendwohlfahrt) tarafından Vorarlberg Çocuk Yuvası (Vorarlberger Kinderdorf) görevlendirilmektedir. Vorarlberger Kinderdorf, çocuğun hayat hikâyesini öğrenmekte, onu ve ailesini tanımaya çalışmakta. Koruyucu bir aile aramaktadır.

Koruyucu aile olmak isteyenler bazı hususları bilmek zorundadır:

1. Geçmişi sorunlu, zor bir çocuk alıyorum.

2. Himayeme aldığım çocuk hep kendi ailesiyle bağlantı halinde kalmak zorunda.

3. Çocuğun kendi ailesini görme hakkı var (belki her hafta).

4. Koruyucu aileler; Vorarlberger Kinderdorf, Jugendwohlfahrt, çocuğun kendi ailesi ve çocukla bağlantı halinde kalmak zorundalar.

5. Vorarlberger Kinderdorf koruyucu aileyi kontrol edecek, bilgi verecek, sürekli bağlantı halinde kalacak.

6. Kendi ailelerine dönüş yapan çocuklar oluyor.

7. Koruyucu aile olmak için bir eğitim süresi var.

Koruyucu ailenin eğitim süreci:

1. Vorarlberger Kinderdorf, koruyucu ailenin hayatını ve hikâyesini tanımaya çalışır.

2. Vorarlberger Kinderdorf bilgi verir.

3. Kurslar verilir (iki akşam), konular:

 • Hak ve sorumluluklar
 • Görüşme hakkı
 • Ailemde neler değişiyor
 • Problemli çocuklara nasıl davranmam gerekiyor

Koruyucu aileyle ilk görüşmenin konuları:

 • Gençlik kurumunun görevleri
 • Yabancı bir aileye yerleştirmenin sebepleri
 • Kendi ailesinin görevleri
 • Öz ailesinin rolü
 • Çocuğun kendi ailesiyle görüşmesinin önemi
 • Başvuru süreci
 • Çocuk Bakım Kurumu’nun (Pflegekinderdienst) görevleri
 • Hukuksal ve Maddi konular

Koruyucu aile olarak seçilen ve uygun görülen aileler için, çocuğu ve çocuğun ailesini tanıma hakları oluşturulmakta ve yapılan görüşmelerden sonra koruyucu ailenin seçimine karar verilmektedir.

ÖNEMLİ NOT: Konuya ilişkin olabilecek soruların, Başkonsolosluğumuza ve Hukuk Danışmanı Özlem Merdane’ye (adıgeçen Pazartesi ve Salı günleri saat 09:30 – 13:30 arasında görevlidir) 0557442083 numaralı telefon ve konsulat.bregenz@mfa.gov.tr e-mail adresinden iletilmesi mümkündür.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

Vatandaşlarımız için müracaat saatleri 8:30 - 12:00 arasındadır. İşlemler için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu almanız gerekmektedir. Başkonsolosluğumuza 13:30 -16:30 saatleri arasında telefonla ulaşabilirsiniz. Hukuk Danışmanımız Pazartesi ve Çarşamba günleri 09:00 - 11:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Başkonsolosluğumuza toplu taşıma ile ulaşım: - 13 numaralı otobüsle Bahnhof durağı - Trenle Wolfurt durağı
1.1.2020 Yılbaşı
6.1.2021 Avusturya Dini Tatili
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Avusturya Dini Tatili
24.5.2021 Avusturya Dini Tatili
3.6.2021 Avusturya Dini Tatili
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
26.10.2021 Avusturya Milli Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Avusturya Dini Tatili
8.12.2021 Avusturya Dini Tatili

+43 720 115890, +90 312 292 29 29